Prawo Administracyjne
Start » Prawo Administracyjne
O Specjalizacji prawnej:
Prawo Administracyjne
Radca prawny prowadzący sprawy z tej gałęzi prawa w naszej Kancelarii Radcy Prawnego Kan-Lex przygotowuje w szczególności: wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego, wniosek o wydanie zaświadczenia, wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Prawnik zajmujący się prawem administracyjnym stoi na straży ochrony praw jednostki przed naruszeniami norm prawnych organów administracji publicznej (zarówno samorządowej jak i zespolonej).
Radca prawny w celu obrony sprawy Klienta musi z nim ściśle współpracować, gdyż w obecnym systemie prawa administracyjnego funkcjonuje ponad kilkadziesiąt tysięcy ustaw i aktów normatywnych, tworzących obowiązki i nadających uprawnienia obywatelom i innym podmiotom prawa. Niemniej większość z nich opartych jest na wspólnych procedurach administracyjnych, które tworzą Kodeks postępowania administracyjnego, prawo budowlane oraz Ordynacja podatkowa. W ramach tym norm Klient jest pozostawiony przez system prawny samemu sobie i ma obowiązek wszystkie te przepisy znać, zaś ich nieznajomość szkodzi w myśl zasady „nieznajomość prawa szkodzi” -Ignorantia iuris nocet. Radca prawny po zapoznaniu się z problemem przedstawionym przez Klienta do uświadomienia go w jakim reżimie prawa administracyjnego się znajduje, jakie środki ochrony prawnej mu przysługują, a także dąży do zwalczania wadliwych i ułomnych rozstrzygnięć organów administracji publicznej w celu pozytywnego załatwienia sprawy.
Jednakże Klient zawsze musi mieć na względzie, iż prawo administracyjne to samodzielna gałąź prawa państwowego wytworzona w celu narzucenia uczestnikom obrotu prawa Państwowego, które ingeruje w wielu sferach życia zazwyczaj nakładając na nas obowiązki. Do najbardziej znamiennej podgałęzi tego prawa zalicza się prawo podatkowe, prawo finansowe, prawo instytucjonalne (regulacje urzędów, organów), a także szereg innych ustaw, których z każdym rokiem przybywa. Radca prawny jako prawnik prawa administracyjnego rzadko jest w stanie stwierdzić swoją biegłość w tej dziedzinie, gdyż zazwyczaj ogranicza się ona do wysokiej klasy specjalizacji prawnika w ramach danej ustawy. Z powyższych względów konieczne jest zatem udzielając porady prawne każdorazowe ustalenie prawidłowej wykładni konkretnej normy prawnej, gdy często od jej prawidłowej interpretacji przez dany organu zależy wymagalność danej daniny państwowej czy nałożeniu na podmiot obrotu dodatkowych obowiązków.
W sferze prawa administracyjnego nie sposób wymienić wszystkich ustaw i przepisów, do najczęściej spotykanych uznać należy prawo budowlane, zagospodarowanie przestrzenne, gospodarowanie nieruchomościami, kodeks postępowania administracyjnego, prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi , szereg przepisów prawa miejscowego – zarządzeń, nakazów regulaminów, uchwał wydawanych przez organy samorządowe i państwowe. Najczęstszym środkiem ochrony prawnej Klienta w tych sprawach jest sporządzanie przez prawnika zażaleń, odwołań, skarg administracyjnych celem wzruszenia nieprawidłowych rozstrzygnięć organów administracyjnych i poddania ich pod rozwagę organów naczelnych, organów wyższego stopnia lub sądów administracyjnych.